Vyplatí se topení klimatizací? Kolik stojí její provoz v zimě?

Klimatizaci si mnoho lidí pořizuje především za účelem chlazení vnitřních prostorů v létě. Málokdo však ví, že klimatizaci lze také využít jako topení a topit s ní v zimě. Pojďme si zodpovědět otázku, jestli se vyplatí topit v zimě klimatizací a kolik stojí její provoz.

Jak je možné, že lze s klimatizací topit?

Součástí klimatizace je výkonné tepelné čerpadlo, které zajišťuje možnost obousměrného provozu. Tedy kromě ochlazování vzduchu v létě také jeho ohřívání v zimě. Moderní klimatizace jsou založené na principu tepelného čerpadla vzduch-vzduch. Elektrická energie je tedy využívána pouze pro provoz klimatizací, nikoliv k topení.

Díky tomu se jedná o šetrný a ekologický způsob vytápění, který lze využívat v běžných zimních podmínkách. Klimatizace vám místnost vytopí i v případě, že venkovní teplota dosahuje až -20 °C. Některé modely ale dokáží vytápět ještě v nepříznivějších podmínkách.

Jaké výhody přináší topení klimatizační jednotkou?

Jednou z významných výhod topení klimatizační jednotkou je obrácení distribuce tepla. Pomocí vnější jednotky je získáváno teplo z okolního vzduchu, díky čemuž vnitřní jednotka topí. Vy tak platíte pouze příjem elektrické energie, která zajišťuje funkci tepelného čerpadla a větráku. Na oplátku vám vzniká teplo, za které již dále nic platit nemusíte.

Další výhodou je rychlost vytápění. Klimatizace totiž začne ohřívat vzduch prakticky ihned po zapnutí. U ostatních zdrojů tepla je nutné počkat, než se celý systém nahřeje. Až po nějaké době začne uvolňovat teplo. Naopak z klimatizace začne teplý vzduch proudit téměř okamžitě.

Při správné údržbě a užívání se klimatizace pomocí filtrů zachytávajících prach a další mikročástice postará o antibakteriální prostředí. Tuto funkci ocení zejména alergici a všichni, koho trápí dýchací potíže.

Poslední a neméně důležitá výhoda je energetická šetrnost. Při stejné spotřebě energie jako v případě běžného topení je klimatizace schopna zajistit třikrát více topného výkonu a úsporu 40-70% nákladů. Oproti klasickému topnému zařízení poskytuje navíc mnohem lepší uživatelský komfort, protože disponuje dálkovým ovládáním a časovačem.

Výhody topení klimatizací

  • Flexibilní použití (v létě chladíte, v zimě topíte)
  • Úspora nákladů na elektrickou energii
  • Nejrychlejší způsob vytápění
  • Výhodná pořizovací cena (např. oproti plynovému kotli)
  • Uživatelsky komfortní způsob vytápění
  • Díky filtrům antibakteriální funkce

Nevýhody topení klimatizací

  • Teplotní rozvržení vzduchu (teplo se zdržuje více u stropu)
  • Je nutné provádět průběžnou údržbu klimatizace (nutnost čištění filtrů)

Kolik stojí vytápění klimatizací?

Vezmeme-li v potaz průměrnou nákupní cenu elektřiny (4 Kč/1 kWh), LG Deluxe (výkon 2,5 kW), která má nejnižší příkon topení od 0,71 kW x 4 Kč = 4,84 Kč za hodinu topení. Tedy 8 hodin provozu s touto klimatizací vás vyjde na 38,72 Kč.

Pokud však klimatizace poběží na nejvyšší příkon 1,6 kW x 4 Kč = vyjde vás hodina topení na 6,40 Kč. Při nejvyšším výkonu vyrobí 3,5 x více tepla, než spotřebuje energie. Při provozu 8 hodin denně na nejvyšší výkon zaplatíte 51,20 Kč.

Důležitý je výběr vhodného topícího mechanismu

Výběr topného zařízení je nutné si důkladně promyslet. Před samotnou koupí se sami sebe zeptejte, co od topení očekáváte, zda vám záleží na levném provozu, rychlém vytápění nebo chcete v místnosti pouze přitápět.

Při výběru zařízení se nedívejte pouze na cenu, ale také jakým způsobem zařízení teplo poskytuje. Doporučujeme se poohlédnout po klimatizaci, která splňuje podmínky energetické třídy (alespoň A++ pro chlazení a A+ pro vytápění). Také se zaměřte na výkon a hlučnost.

Klimatizace na našem eshopu

 

 

Rádi vám s výběrem vhodné klimatizace pomůžeme. Neváhejte nás kontaktovat!

Kontaktujte nás